Home   Психологічна сторінка

Психологічна сторінка

ТЕМПЕРАМЕНТ ДИТИНИ

ТЕСТ: «ВИЗНАЧТЕ ТЕМПЕРАМЕНТ СВОЄЇ ДИТИНИ»

Кожне питання містить чотири варіанти відповіді. Виберіть той опис, який понад усе відповідає поведінці вашої дитини і  відзначте букву перед ним.

1.Як (як правило) ваш малюк реагує на зауваження батьків (вихователів, вчителів)?

А. Обіцяє, присягається, що це було востаннє, але незабаром знову здійснює аналогічний вчинок.

Б. Злиться, обурюється і у результаті поступає по-своєму.

В. Спокійно визнає свою провину.

Р. Ображається, легко засмучується, плаче.

2.Як ваша дитина поступає в ситуаціях, що вимагають швидких і рішучих дій?

А. Її миттєво охоплює азарт.

Б. Діє швидко і енергійно.

В. Веде себе спокійно і зосереджено.

Г. Діє нерішуче, боязко.

3.Якої поведінкової лінії дитина дотримується в суперечках з однолітками?

А. Активно відстоює свою позицію, але при цьому намагається враховувати і чужі думки.

Б. Гарячкує, нікого не хоче слухати.

В. Говорить упевнено, без зайвих емоцій, послідовний у викладі  своїх думок.

Г. Веде себе дуже нерішуче.

4.Як ваша дитина поводиться, опинившись в незнайомій обстановці, новому місці (наприклад, в гостях, в кабінеті у лікаря).

А. Швидко пристосовується до нових обставин, поводиться жваво,

виявляє цікавість до оточення.

Б. Швидко збуджується, іноді (часто) нервує.

В. Спокійно придивляється до незвичної обстановки.

Г. Боїться, соромиться, нерішучий, скутий.

Підведення підсумків:

уважно подивіться на букви, які виявилися поміченими. Переважання варіантів «А» вказує на те, що темперамент  вашої дитини близький до сангвінічного типу.Якщо серед відповідей  більше варіантів «Б», найімовірніше ваш малюк — холерик. Якщо ви  вибрали як мінімум два варіанти «В» або «Г», то ваша дитина або флегматик («В»), або меланхолік («Г»).

Варто відзначити, що в житті темперамент в «чистому вигляді»  (тобто коли дитині повністю властиві риси тільки одного типу)  зустрічається рідко.

Частіше ж ми спостерігаємо змішення рис і,  відповідно, утворення проміжних типів.Але навіть в цьому випадку найбільш яскраві риси все одно будуть вловимі.Саме на них і варто  звертати увагу і навчитися приймати дитину такою, якою вона є від природи.  І себе, між іншим, також. .

Тим батькам, які цікавляться проблемами темпераменту і хотіли б визначити свій власний тип, я рекомендую скористатися темпераментологічною методикою Ганса Айзенка (дорослий варіант називається Методика Айзенка Ерi). В даний час даний тест є загальнодоступним (хоча і не відноситься до розряду популярних) та опублікований в численній психологічній літературі. Крім того, його електронна версія достатньо часто зустрічається на сторінках Інтернету.

Шановні батьки, помилково думати те, що «найкращий» темперамент — сангвінічний, а «гірший» — меланхолійний. Така переконаність (а вона дуже поширена) є в корені невірною. «Поганих» або «хороших» темпераментів не існує.

 Кожен темперамент, як і будь-яка медаль, має дві сторони, тобто У КОЖНОГО З НИХ Є ЯК ПОЗИТИВНІ, Так і НЕГАТИВНІ РИСИ.

Так само пам’ятайте про те, що, не дивлячись на те, що змінити  темперамент неможливо, спираючись на пластичність нервової  системи, можна вплинути на його прояви. Заходи виховної дії при цьому слід відбирати такі, які б протидіяли поглибленню недоліків темпераменту і розвивали б його сильні сторони. Слід прагнути не  пригнічувати, а управляти типом темпераменту дитини.

 Будьте уважні і добрі до своїх дітей, завжди прагніть їх зрозуміти, як би складно вам це не давалося, і ви виявите, що їх дитяча любов до вас не знатиме меж.

САНГВІНІК

 Сангвініком, називають людину активну, яка швидко відгукується на навколишні події, прагне частої зміни вражень, порівняно легко переживає неприємності й невдачі. Сангвінік завжди товариський, залюбки знайомиться з новими людьми й охоче береться відразу за кілька справ. Іноді дуже різних. Йому властиві гнучкість розуму, енергійні виразні рухи, швидкий темп мовлення. Як правило, такий малюк на перший погляд легковажний, несерйозний, швидкий у рухах.  Сангвініки — це діти , які «сміються зі сльозами на очах». Вони швидко відволікаються  від ігор та інших справ, не можуть бути довго зосередженими на чому-небудь  Бути «непостійним» — не вада, а властивість цього темпераменту в дітей дошкільного віку. Вихователі в дитячих садках називають таких дітей неуважними, легковажними. Але хочемо все — таки втішити батьків тим, що діти, які мають цей  темперамент є скрізь загальними улюбленцями. Адже вони дуже безпосередні, і це привертає до них серця людей. На заняттях у дитячому садку й на уроках у школах сангвінікові краще сидіти за першою партою; підвищенню працездатності сприяє часта зміна діяльності; розрідити невгамовну енергію допоможе фізична культура: хлопчикам корисні спортивні секції з перевагою командних ігор ( футбол, хокей), дівчаткам — танці, гімнастика; в ігрових матеріалах мають бути ті, які вимагають посидючості та уваги, як — от настільні  ігри ( лото, доміно, пазли, мозаїка). 

ФЛЕГМАТИК

 Флегматиком називають дитину активну, спокійну і незворушну. Вона здатна на  глибокі почуття, але її емоції рідко помітні оточенню. Така дитина не вирізняється товариськістю, але прихильності її міцні й тривалі. Матеріал учить ґрунтовно й запам`ятовує надовго. Флегматик вирізняється спокійним, неквапливим мовленням.  Часто зустрічається упередження проти флегматичного темпераменту. Батьки, буває, ображаються, якщо лікар або педагог каже, що їхня дитина — флегматик.  Це забобон! Звичайно, як у кожного темпераменту, тут свої мінуси. Але до них  потрібно ставитися розважливо. У вихованні флегматика потрібна гнучкість: його не варто занадто рано відправляти спати, так само не слід змушувати довго спати вдень. Для нього добре, коли він не надто тепло вдягнений і вкритий. Час від часу потрібно гратися з малям у рухливі ігри. Не тільки для дитини – флегматика, але й для дорослого — флегматика альфа і омега виховання й самовиховання — пробуджувати інтереси і поширювати їх на всі галузі життя.Не можна бути категоричним і владним у спілкуванні з флегматиком, не можна лаяти його за повільність; достатню увагу слід звертати на спілкування його з однолітками (флегматик важко сходиться з людьми);формуванню особистості такої дитини допоможуть посильна праця, самообслуговування і, як наслідок, самостійність;в ігрових матеріалах мають бути й ті, які вимагають рухливості і сприяють виробленню спритності рухів ( м`ячі, кеглі, велосипеди, скакалки).

МЕЛАНХОЛІК

 Меланхоліком називають вразливу дитину. Яка, проте, зовні слабко реагує на події, зі стриманими рухами й приглушеним мовленням. Її настрій може змінюватися через дуже незначні причини. Вона болісно чутлива, має низьку працездатність, тому швидко втомлюється. Діти — меланхоліки люблять темні. Затишні місця для самоти й роздумів.Таке маля можна раптом виявити під софою, між шафою і дверима, іноді навіть у шафі. У його діях багато таємничого. Ці явища випливають із багатого,особливого внутрішнього світу меланхоліка. У своїх фантазіях меланхоліки часто відводять собі велику роль: то вони принци (принцеси). То злидарі. То герої.Коли такі діти не граються, вони найчастіше бувають сумними, не в гуморі. Часто хлопчики цього темпераменту є розважливими й поводяться, як дорослі.Вони  полюбляють слухати казки , читати сумні історії. Їм властивий раптовий перехід від смутку до веселощів. Вони можуть бути відкритими й щирими, але все – таки нерідко замикаються в собі.Для меланхоліків характерні шкідливі звички: смоктання пальця, обгризання — нігтів тощо. Воля в меланхоліків слабка.Засинають вони довго, важко, бо в ліжку люблять порозмірковувати й повигадувати різні історії (уголос або подумки). Меланхоліки — ніжні діти. Що вимагають багато батьківської турботи й розуміння. Дбайливість і увага потрібні їм як хліб. Увечері вони мають відходити до сну з радісними гармонійними думками та почуттями.Слід заохочувати будь — яку активність меланхоліка; важливим для такої дитини є чіткий і зручний режим, постійний ритм її діяльності;корисні для таких дітей трудові доручення, здорові фізичні рухи, заняття евритмією (взаємодія рухів, музики і духовного стану).

ХОЛЕРИК

Холериком називають дитину енергійну, здатну займатися справою з особливою пристрастю. Говорить вона голосно, різко, часто з вигуками, легко збуджується. Її інтереси доволі постійні. Холерик не губиться в разі виникнення труднощів, завзято їх долає. Навчальний матеріал запам`ятовує легко, пам`ятає довго. Діти — холерики це так звані «бунтівні» малята, їх часто можна бачити в гніві. Вони знають, чого хочуть, і завжди прагнуть будь — якими (хай навіть  незадоволеними) способами досягти своєї мети. Діти цього темпераменту зустрічаються не так уже й часто, може, на щастя. Обмірковувати, планувати холерики не вміють і часто невдачі викликають у них такий гнів. що вони не тямлять себе. Однак наступного дня такі діти можуть бути тихими й слухняними.У дошкільному віці вони хочуть тримати себе в руках, але в них це не виходить, бо ще не дозріла сила, яка стримує й скеровує волю. Вони очікують від дорослих розуміння. Душа дитини, а тим більше холерика, не витримує глузувань та іронії. І навпаки, делікатний гумор вони сприймають із вдячністю. Наберіться терпіння, не втрачайте володіння собою, виявляйте максимум спокою і холоднокровності; створюйте умови для таких дітей, у них має бути свій простір;час від часу пропонуйте заняття підвищеної складності для формування адекватної самооцінки; в ігрових матеріалах слід передбачити все — і те, що в имагає посидючості, і те, що потребує рухової активності.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20